A. Hall

Results of CTS Athletes at Worlds

After ten days of track & field competition at the World Championships in Eugene Oregon, here are the results of the Colorado Track Stats competitors.

NAME EVENT PERFORMANCE CO HIGH SCHOOL AFFILIATION
DAY 1
Jorinde Van Klinken Shot Put 59-8 1/4 Netherlands did not advance
Hillary Bor Steeple 8:20.18 h2 3rd USA National Team advanced to final
Cory McGee 1500 meters 4:03.61 h3 6th USA National Team advanced to semi
DAY 2
Emma Coburn Steeple 9:15.19 h1 4th Crested Butte USA National Team advanced to final
Cory McGee 1500 meters 4:02.74 s1 5th USA National Team advanced to final
Alicia Monson 10000 meters 30:59.8 USA National Team 13th
Natosha Rogers 10000 meters 31:10.57 PR Dakota Ridge USA National Team 15th
Dominique Scott 10000 meters 31:40.7 South Africa 17th
Kebra Nelson 100 meters 11.10 +0.8w h4 3rd Jamaica advanced to semi
Oliver Hoare 1500 meters 3:36.17 h1 1st Australia advanced to semi
DAY 3
Kebra Nelson 100 meters 11.25 -0.2w s1 6th Jamaica did not advance
Elkanah Kibet Marathon 2:11:20 USA National Team 24th
Gabby Scott 400 meters 52:05 h1 3rd Puerto Rico advanced to semi
Lauren Gale 400 meters 52.46 h4 5th Discovery Canyon Canada did not advance
Joe Klecker 10000 meters 27:38.73 USA National Team 9th
Oliver Hoare 1500 meters 3:38.36 s1 10th Australia did not advance
Anna Hall heptathlon Valor Christian USA National Team
100m hurdles 13.20 +0.7w
high jump 6-1 1/4
shot put 44-10 1/4 PR
200 meters 23.08 +1.4w PR
total 3991 points 3rd after 1st day
DAY 4
Hillary Bor Steeple 8:29.77 USA National Team 8th
Cory McGee 1500 meters 4:03.77 USA National Team 10th
Valarie Allman discus throw 224-3 Silver Creek USA National Team advanced to final
Jorinde Van Klinken discus throw 215-5 Netherlands advanced to final
Anna Hall heptathlon Valor Christian USA National Team
long jump 20-11 3/4
javelin throw 150-1 PR
800 meters 2:06.67
total 6755 points PR BRONZE  WINNER!!!! BRONZE  WINNER!!!! BRONZE  WINNER!!!!
DAY 5
NO CTS ATHLETES
DAY 6
Elise Cranny 5000 meters 14:53.20 h2 5th Niwot USA National Team advanced to final
Valarie Allman discus throw 224-1 Silver Creek USA National Team 3rd
BRONZE  WINNER!!!! BRONZE  WINNER!!!! BRONZE  WINNER!!!!
Jorinde Van Klinken discus throw 213-2 Netherlands 4th
Emma Coburn Steeple 9:16.49 Crested Butte USA National Team 8th
Gabby Scott 400 meters 51.97 h1 7th Puerto Rico did not advance
DAY 7
William Kincaid 5000 meters 13:25.02 Columbine USA National Team did not advance
DAY 8
Kebra Nelson 4×100 relay 42.37 h1 2nd Jamaica advanced to final
DAY 9
Kebra Nelson 4×100 relay 41.18 Jamaica 2nd Silver Metal
Lauren Gale 4×400 relay Discovery Canyon Canada did not compete
Elise Cranny 5000 meters 14:59.99 Niwot USA National Team 9th
Danielle Williams 100m hurdles 12.87 +1.5w h3 2nd Jamaica advanced to semi
DAY 10
Danielle Williams 100m hurdles 12.41 +0.9w s1 3rd Jamaica advanced to final
Danielle Williams 100m hurdles 12.44 +2.5w Jamaica 6th
1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.